Səhiyyə sistemi iflic vəziyyətindədirsə... - ATU-nun təşkil etdiyi konfranslar kim(lər)ə “dərmandı”?
Ölkə səhiyyəsinin mövcud vəziyyəti Azərbaycandan milyonlarla manat vəsaitin xaricə daşınmasına səbəb olur.
Azərbaycan vətəndaşları sağlamlıqlarının qeydinə qalmaq üçün Türkiyə, İran, Rusiya, Belarusiya,Ukrayna, Gürcüstan, Avropa ölkələrinə üz tutur. Bu məqsədlə ay ərzində minlərlə vətəndaş müayinə və müalicə üçün xarici ölkələrə yollanır.Azərbaycana isə müayinə və müalicə məqsədilə gələn yoxdu.Səhiyyə turizmi ölü nöqtədən tərpənmir.
Savadlı 3-5 faiz həkim korpusu bu acınacaqlı vəziyyəti etiraf edir və bunun sonunun necə tamamlanacağı qənaətini söyləməkdə çətinlik çəkir. İctimaiyyət, millət vəkilləri, KİV nümayəndələri səhiyyənin tənəzzül dövrünü yaşadığının fərqində olduğunu etiraf edirlər. Artıq gizlətməli heç nə qalmayıb.İstedadlı şagirdlər isə ATU-ya qəbul olunub,orada 6 il vaxt itirmək istəmir, YÖS və digər kurslarda məntiq,riyaziyyat,ingilis dili fənlərini mükəmməl mənimsəməklə ölkədən çıxırlar. Bunun qarşısını almaq üçün təklif verənlərin olmadığı bir şəraitdə isə tibbi təhsilimizə cavabdeh şəxslər heç nə baş vermirmiş kimi davranır,əcnəbi “məruzəçiləri”ölkəmizə dəvət edir,ödənişli elmi praktik konfranslarda baş aldadırlar.
İndi isə təşkil olunan konfranslardan birinin mahiyyətində bir məqama diqqət yetirək:
Azərbaycan Tibb Universiteti Neyrocərrahiyyə kafedrasının 50 illiyinə həsr olunmuş “Neyrocərrahiyyənin müasir problemləri” adlı Beynəlxalq elmi praktiki konfransı keçirilib və orada iştirak ödənişli olub.
Faktinfo.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, rektor Gəray Gəraybəylinin təşkilat komitəsinin sədri olduğu elmi praktiki konfrans 11-12 may tarixlərində ATU-nun Tədris Cərrahiyyə Klinikasında baş tutub.Təşkilati məsələlərə, xarici məruzəçi həkimlərin kimliyinə, məlum konfransdan həkimlərin nə isə bir şey öyrənməsinin fərqinə varmırıq, sadəcə ictimaiyyətə, tibbi personala məlum olmayan bir nüansın üzərində xüsusi dayanırıq.
Ödənişli konfranslarda kredit balının tətbiqində məqsəd nədir?!
Niyə həkimlərin iştirakının ödənişsiz olduğu, onların biliyinin artırılmasına xidmət edən elmi praktiki konfranslarda iştiraka görə həkimlərə kredit balı tətbiq olunmur, amma ödənişli olan, öz ölkələrində elə də tanınmayan əcnəbi məruzəçilərin cəlb olunduğu elmi praktiki konfransda iştiraka görə həkimlərə kredit balı tətbiq olunur və bu da 5 ildən bir həkimlər üçün keçirilən sertifikasiya imtahanında nəzərə alınır?!
Bu formatla, belə “kriteriyalar”la ATU-nu, onun klinikalarını, ölkənin tibbi personalını dünyaya, həmçinin qonşu olan dövlətlərə nümayiş etdirə bilərikmi?
Sayt bəzi suallara cavab axtarmaq,qarşı tərəfin mövqeyini öyrənmək məqsədilə universitetlə əlaqə yaratmağa çalışıb.Təssüf ki,həmişə olduğu kimi zənglərimiz cavabsız qaldı.Qarşı tərəfin də mövqeyini dərc edə bilərik.
Faktinfo.az onu bildirir ki, elmi praktiki konfrans ödənişli təşkil edilirsə, istər-istəməz özünə güvəni olmayan həkimlərin hələ neçə belə illər işləməsi, işləyib aldatması və dərman firmaları ilə işləmələri mümkünləşəcək.Bu qəbildən olan həkimlər elmi praktiki konfranslara nağd ödəniş etmədən onların konfranslardakı xərcini dərman firmaları öz hesabına qarşılayacaq. Necə deyərlər “əl-əli yuyar,əl də qayıdıb üzü”.
Həmçinin,xəstələrə yazılan lazımsız firma dərmanları konfranslarda “rola sahib olub” bəzi həkimlərin iştirakını mümkünləşdirsə də, vicdanı təmiz, savadı olan yüzlərlə həkimi ixtisaslarına uyğun təşkil olunan elmi praktiki konfranslardan kənarda saxlayır.Yekunda savadı şübhə doğuran, xəstələrinə lazımsız olduğu halda firma dərmanları tətbiq edən həkimlərin elmi praktiki konfranslardan öyrəndikləri bir şeylər olmasa belə, “iştirakları” onlara kredit balı üçün, kredit balı isə 5 ildən bir tətbiq olunan sertifikasiya imtahanından asanlıqla keçmələri üçün keçərli olacaq.
Digər tərəfdən, bu məsələdəki məcburiyyət davam edib, elmi praktiki konfranslarda iştirakına görə, həkimlərdən kredit balı sertifikasiya imtahanında tələb olunacaqsa, əksəriyyət özünə güvəni olmayan tibbi personalın üzvüləri ilə peşəkar həkimlər fərqlənməyəcəklər.Bu da tibbi sğortanın tətbiqinə keçid aldığımız müddətdə mənfi təmayüllərlə nəticələnəcək.
İndi özünüz deyin, cənablar! Yaşadığımız cəmiyyətdə kimlər bizi müalicə edəcək? Ciblərimizi soyacaq tibbi preparatlar kim(lər)ə dərman olacaq?!