Eldar Həsənovun bu mülkləri müsadirə olundu - Siyahı
Dünən Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində Azərbaycanın keçmiş Baş prokuroru, sabiq səfir Eldar Həsənov 10 il müddətə azadlıqdan məhrum edilib.
PressXeber.info qafqazinfo-ya istinadən xəbər verir ki, həbsdən əlavə olaraq məhkəmənin qərarı ilə Baş Prokurorluğun depozit hesabında saxlanılan Eldar Həsənova aid 50 217 AZN, həmçinin ona məxsus olmaqla qohumlarının adlarına rəsmiləşdirilmiş və üzərinə həbs qoyulmuş əmlaklar da müsadirə edilib.
Həmin əmlakların siyahısı belədir:
- Bakı şəhəri Sabunçu rayonu Nardaran qəsəbəsində yerləşən 252 kvadrat metr sahəsi olan bağ evi (0.12 hektar torpaq sahəsi ilə birlikdə);
- Bakı şəhəri Nəsimi rayonunda yerləşən 318,4 kvadrat metr sahəsi olan mənzil;
- Bakı şəhəri Nərimanov rayonunda yerləşən ümumilikdə 53 kvadrat metr qeyri-yaşayış sahəsi olan üç ədəd mağaza;
- Bakı şəhəri Sabunçu rayonu Nardaran qəsəbəsində yerləşən 0.12 hektar torpaq sahəsi;
- Bakı şəhəri Yasamal rayonunda yerləşən 106 kvadrat metr sahəsi olan mənzil;
- Abşeron rayonu Novxanı kəndində yerləşən kənd təsərrüfatı təyinatlı 5 hektar torpaq sahəsi;
- Bakı şəhəri Xətai rayonunda yerləşən 347 kvadrat metr sahəsi olan fərdi yaşayış evi və torpaq sahəsi;
- Monteneqronun Budva şəhərində yerləşən 137 kvadrat metr sahəli mənzil.
Qeyd edək ki, istintaq zamanı "Oskar" firmasının mülkiyyətində olan əmlakların üzərinə qoyulmuş həbs götürülüb. Həmin mülklərin Eldar Həsənova məxsus olması məhkəmədə təsdiqini tapmadığı üçün müsadirə olunan əmlaklar siyahısından çıxarılıb.
Bundan başqa, qərara görə, keçmiş səfir iş üzrə zərərçəkmiş qismində tanınan Xarici İşlər Nazirliyinə dəymiş ziyana görə 18,5 milyon AZN ödəyəcək. Həmin məbləğin ödənilməsi üçün Həsənovun müsadirə edilən əmlaklarından istifadə olunacaq.
Cinayət işi üzrə aparılmış ekspertiza xərcləri də təqsirləndirilən şəxsdən tutularaq dövlət büdcəsinə ödəniləcək.
Qeyd edək ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin qərarı ilə Eldar Həsənov 10 il müddətə azadlıqdan məhrum edilib. İttihama görə, o, Rumıniya, Serbiya, Bosniya və Herseqovina və Monteneqroda səfir olarkən 2010-2020-ci illərdə 18 milyon manata yaxın pul vəsaitini səfirliklər üçün yeni inzibati binaların alınması, təmir-tikinti işləri ilə əlaqədar israf edib və mənimsəyib. Həsənov, həmçinin cinayət yolu ilə əldə edildiyini bilə-bilə 11,8 milyon manat pulu leqallaşdırmaqda, rəsmi sənədlərə bilə-bilə yalan məlumatlar daxil edərək vəzifə saxtakarlığı törətməkdə, vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etməklə dövlətin qanunla qorunan mənafelərinə ağır nəticələrə səbəb olan 327 min AZN zərər vurmaqda və dövlət büdcəsinin 192 min AZN pulundan təyinatı üzrə istifadə etməməkdə ittiham edilir.
Xatırladaq ki, Eldar Həsənov 1995-2000-ci illərdə Azərbaycanın Baş prokuroru olub.